EGZAMIN RADCOWSKI 2024 - informacje dla przystępujących

Zamknij

Wybory w państwie demokratycznym – konferencja, 25-26 lutego 2020 r., Poznań

 

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Izbą Notarialną w Poznaniu oraz Państwową Komisją Wyborczą zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 25 – 26 lutego 2019 r. w Poznaniu.

Konferencja będzie sposobnością do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat szeroko rozumianej problematyki wyborów oraz prawa wyborczego, a w szczególności standardów i gwarancji demokratycznych wyborów, procesu wyborczego, zachowań wyborczych oraz praktyki stosowania prawa wyborczego. Zamierzeniem organizatorów jest, by proponowana tematyka rozpatrywana była zarówno w kontekście teoretycznym, jak i praktycznym. Osobne części konferencji organizatorzy chcieliby poświęcić genezie demokratycznego prawa wyborczego w 1990 r. i jego dalszej ewolucji, analizie wyborów parlamentarnych z 2019 r. oraz nadchodzącym wyborom prezydenckim.

Wybory stanowią niezmiennie interesujący przedmiot badań naukowych. Są one podstawowym mechanizmem demokracji. W procesie tym uprawnione jednostki dokonują wyboru swoich przedstawicieli do organów władzy spośród zgłoszonych przedstawicieli. Podstawową metodą wyboru przedstawicieli jest głosowanie. Z kolei nieodzownym elementem przeprowadzenia wyborów są przepisy prawa, na które składają się regulacje dotyczące m.in.: procesu wyborczego, systemu wyborczego oraz ważności wyborów. Celem konferencji będzie zatem analiza szeroko rozumianej problematyki wyborów i stosowania prawa wyborczego, ze szczególnym uwzględnieniem standardów i gwarancji demokratycznych wyborów oraz praktyki wyborczej. Wieloaspektowość i interdyscyplinarność poruszanej problematyki pozwala nam zwrócić się z zaproszeniem zarówno do prawników i politologów, jak również socjologów, psychologów i historyków.

Organizatorzy zakładają, że poszczególne sekcje tematyczne będą koncentrować się m.in. wokół następujących zagadnień:

Uczestnikami konferencji będą nie tylko naukowcy, ale również członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, pracownicy administracji wyborczej, politycy, przedstawiciele samorządu oraz organizacji pozarządowych oraz sędziowie, adwokaci i radcy prawni, co stworzy szerokie pole do dyskusji nie tylko nad teoretycznymi aspektami przeprowadzania wyborów, ale także nad wymiarem praktycznym stosowania prawa wyborczego.

Miejsce Konferencji:

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

61-823 Poznań

Za udział w Konferencji przysługuje 5 pkt. szkoleniowych za każdy dzień konferencji.

Pozostałe informacje

30.04.2024

Zwiedzanie Teatru Wielkiego

Komisja Integracji Środowiskowej i Publikacji OIRP w Poznaniu zaprasza Państwa do udziału w zwiedzaniu zaplecza Teatru Wielkiego w Poznaniu. Pracownik Teatru zapozna nas z takimi miejscami, jak sala prób, stanowisko pracy inspicjenta. Zobaczymy, jak zmienił się Teatr Wielki po generalnej modernizacji Terminy i godzina spotkania. Zwiedzanie Teatru Wielkiego jest zaplanowane na 11 maja 2024r.  w […]

30.04.2024

UWAGA! W dniu 02.05.2024 r. (czwartek) biuro OIRP będzie nieczynne

UWAGA! W dniu 02.05.2024 r. (czwartek) BIURO OKRĘGOWEJ IZBY RADCÓW PRAWNYCH BĘDZIE NIECZYNNE

Wielkość czcionki
Kontrast