NOWA SKŁADKA CZŁONKOWSKA - DLA RADCÓW PRAWNYCH, EMERYTÓW I RENCISTÓW ORAZ APLIKANTÓW RADCOWSKICH

Zamknij

Spacer historyczny z przewodnikiem „Śródka i Komandoria – od średniowiecza do socrealizmu”

 

 Komisja ds. Integracji Środowiskowej i Publikacji

 zaprasza członków samorządu radców prawnych

na spacer historyczny z przewodnikiem

„Śródka i Komandoria – od średniowiecza do socrealizmu”.

 

Data spaceru – 18 czerwca 2023 r. niedziela

Rozpoczęcie spaceru – godz. 12.00. Zbiórka  przy moście Biskupa Jordana na Śródce ul. Ostrówek.

Zakończenie spaceru – godz. 14.00-14.30 rejon Hotelu „Novotel” przy ul. Termalnej ( ul. Warszawska).

Śródka to wyjątkowe miejsce na mapie historycznej Poznania. W ciągu ostatnich lat poddana procesowi rewitalizacji zmieniła swoje oblicze. Niegdysiejsza zabudowa Śródki różniła się od obecnego wyglądu, a poprzez budowę Trasy Chwaliszewskiej zanikło dawne rozplanowanie tego miejsca. Śródka, niegdyś miasto, a od 1800 r. w granicach administracyjnych Poznania posiada swój specyficzny klimat – secesyjne kamienice  związane z początkami polskiego kościoła. Zapoznamy się również z częścią Poznania, zwaną Komandorią oraz historią zakonu rycerskiego Joannitów, którzy otrzymali ten teren już w 1187 r. Joannici wznieśli w tym miejscu jeden z pierwszych w Polsce ceglanych kościołów. Obecnie kościół z romańskim portalem i oknem nosi wezwanie Św. Jana Jerozolimskiego za Murami. W latach 2017-2020 był poddany gruntownemu remontowi, co skutkowało m.in. odkryciem polichromii.

Przejdziemy przez tereny nieistniejących już cmentarzy: świętojańskiego i archikatedralnego (Św. Małgorzaty), gdzie w przeszłości pochowano wielu znanych i zacnych mieszkańców Poznania. Zapoznamy się również z interesującą, nowoczesną na owe czasy architekturą lat 50-tych XX w. Zwiedzimy także urokliwy Park Tysiąclecia, zbudowany w 1966 roku w czynie społecznym.  Na jego terenie ustawiono 28 oryginalnych, wielkich głazów narzutowych. Spacer zakończymy przy Hotelu „Novotel” przy ulicy Termalnej, gdzie w tamtejszej restauracji będzie można odpocząć i napić się kawy, bądź herbaty (we własnym zakresie).

Zapisy na zwiedzanie prosimy przesyłać na adres: agnieszka.drazkiewicz@poznan.oirp.pl  do dnia 15 czerwca 2023 r. podając nazwiska uczestników (członek samorządu radcowskiego + osoba towarzysząca + ilość dzieci). Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy do uczestnictwa!

 

Pozostałe informacje

29.09.2023

II Konferencja „PODATKI-UBEZPIECZENIA-PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”

 W dniach 9-11 października 2023 roku w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II odbędzie się II Konferencja „PODATKI-UBEZPIECZENIA-PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”.  Organizatorami wydarzenia są: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Akademia Bialska im. Jana Pawła II oraz Krajowa Izba Doradców Podatkowych   Szczegóły dotyczące Konferencji znajdą Państwo pod linkiem: https://akademiabialska.pl/aktualnosci/ii-konferencja-naukowa-podatki-ubezpieczenia-przedsiebiorczosc-85.html

21.09.2023

Fotorelacja i wyniki z Radcowskiego Pikniku Golfowego 2023

  Puchar Dziekana otrzymała drużyna w składzie: Hanna Tatarkiewicz-Jeske Jacek Lorych Maksa Wentlandt Paweł Kotowski W konkursie Hole in One najbliżej trafienia do dołka był Pan Grzegorz Moliński. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://tiny.pl/cfnzc  

Wielkość czcionki
Kontrast