NOWA SKŁADKA CZŁONKOWSKA - DLA RADCÓW PRAWNYCH, EMERYTÓW I RENCISTÓW ORAZ APLIKANTÓW RADCOWSKICH

Zamknij

EGZAMIN RADCOWSKI 2023 - informacje dla przystępujących

Zamknij

„Wyzwania prawniczek. Prawniczki mają moc” (24.05.2023) – wystąpienie Dziekana Rady OIRP w Poznaniu

 

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Jest mi niezmiernie miło powitać tak liczne grono kobiet na wyjątkowym spotkaniu nazwanym wydarzeniem prawniczym  – Wyzwania prawniczek. Prawniczki mają moc. Cieszę się, że tyle osób za chwilę będzie rozmawiać o aktualnej sytuacji prawniczek.

Przypomnę, że do XX wieku kobiety nie miały ustawowych praw do głosownia, kształcenia, wyboru profesji i decydowania o sobie.

Uważano wręcz, że pewne zawody są i zawsze będą wyłącznie domeną mężczyzn. Powojenni profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego twierdzili wręcz, że kobiety ze względu na szczególne właściwości umysłu i zdolności nie mogą i nie są w stanie dla pożytku i dobra publicznego studiować i sprawować takich funkcji jak sędzia, adwokat, prokurator.

Dopiero  1915 roku kobiety zostały dopuszczone do studiowania prawa na UW. Pierwszą kobietą adwokatem została Helena Wiewiórka, która czynnie występowała przed sądami i piastowała funkcję kuratorów sadowych (za Małgorzatą Bilską – badaczką ruchu feministycznego).

Dziś kobiety dominują w zawodach prawniczych. W naszym samorządzie zawód radcy prawnego wykonuje 54% kobiet a na aplikacji radcowskiej jest 58%. Nie znaczy to, że kobiety są w lepszej sytuacji na rynku usług prawniczych. O tym będziecie dziś rozmawiać i zgłaszać propozycje co robić aby wesprzeć funkcjonowanie i rozwój kobiet prawniczek z korzyścią dla wszystkich stron.

Cieszę się, że do organizacji tego wydarzenia dołączył także samorząd adwokacki. Gratuluję organizatorom a Państwu życzę owocnej dyskusji.

 

Pozostałe informacje

31.05.2023

Wyniki egzaminu radcowskiego 2023 r. – Komisja nr 2

Szanowni Państwo,   poniżej znajdują się wyniki egzaminu radcowskiego dla zdających przed Komisją Egzaminacyjną nr 2 w 2023 r. Uprzejmie informujemy, iż prace oraz uzasadnienia ocen będą do wglądu od dnia 5 czerwca 2023 r. w pokoju nr 33, III piętro OIRP – u Pani Małgorzaty Gierałtowskiej – w godzinach pracy izby. Informacje dotyczące egzaminu […]

29.05.2023

Najem lokali użytkowych i mieszkalnych w praktyce – wykład w formie on-line

Wykład tylko w formie on-line – biuro OIRP będzie zamknięte Data: 02.06.2023 r. (piątek) Godz.: 17:00–20:00 Temat: Najem lokali użytkowych i mieszkalnych w praktyce Prowadzący: r.pr. Adam Puchalski Liczba punktów szkoleniowych – 6 pkt. Linki do rejestracji: https://oirppoznan.clickmeeting.com/najem/register Można rejestrować się najpóźniej do 30 min przed szkoleniem. Kontakt z Działem Szkoleń: przemyslaw.prymas@poznan.oirp.pl

Wielkość czcionki
Kontrast