EGZAMIN RADCOWSKI 2025 - informacje dla przystępujących

Zamknij

Wycieczka autokarowa na terenie Poznania z przewodnikiem „Festung Posen 1945 r. – Twierdza jedynej bitwy”

Komisja Integracji Środowiskowej i Publikacji

zaprasza członków samorządu radców prawnych  
w dniu 5 marca br (niedziela)

na wycieczkę autokarową na terenie Poznania z przewodnikiem

„Festung Posen 1945 r. – Twierdza jedynej bitwy”.

Z okazji rocznicy zakończenia walk o Poznań (23 luty 1945r.) organizujemy wycieczkę autokarową z przewodnikiem, która jest drugą częścią planowanego przez nas cyklu pt. Twierdza Poznań.

Program wycieczki:

Rozpoczęcie wycieczki: 05 marzec 2023 r. godz. 11.00 (niedziela)

Miejsce rozpoczęcia (zbiórki): przed wejściem do Hotelu Polonez (Poznań, Al. Niepodległości 36)

Zakończenie wycieczki: przed wejściem do Hotelu Polonez (Poznań, Al. Niepodległości 36)

Czas trwania: ok. 5-6 godz.

Zapewniamy:

-autokar (najnowszy model MAN; bardzo komfortowy; 57 miejsc)

-bilety wstępu do Fortu VA Bonin

-przygotowanie ogniska przez obsługę fortu

-przewodnik (opracowanie projektu i programu wycieczki, przewodnik, pilotaż)

W wycieczce członek samorządu może zgłosić jedną osobę towarzyszącą dorosłą oraz dzieci.

Odpłatność 15,00 zł od osoby (zarówno za dzieci jak i za dorosłych) płatne na konto Izby:

34 1090 1359 0000 0000 3501 8502

Zapisy prosimy zgłaszać na adres: agnieszka.drazkiewicz@poznan.oirp.pl do dnia 28.02.2023r. do godz. 15.00 wraz z potwierdzeniem zapłaty.

Tytuł przelewu: imię i nazwisko członka samorządu i ilość osób z dopiskiem „Twierdza”

Ilość miejsc ograniczona.

 

Opis wycieczki:

W dniu 23 lutego 1945 r. nastąpił ostatni akt bitwy o Festung Posen – zdobyto silnie broniony przez Niemców Fort Winiary, zwany potocznie Cytadelą poznańską. Trwająca ponad miesiąc bitwa o miasto była krwawym starciem dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, a miasto Poznań niestety teatrem działań. Bitwa do dziś pozostawiła trwałe ślady w postaci wciąż żywych wspomnień rodzinnych Poznaniaków, a także w topografii miasta – w tkance miejskiej, jak i na obszarach wokół miasta. Była to  jedyna bitwa o miasto Poznań, w której wykorzystano do obrony m.in. XIX wieczne umocnienia dawnej pruskiej Twierdzy Poznań. Praktycznie te stare fortyfikacje przeszły swój jedyny chrzest bojowy właśnie w 1945 r. Podczas wycieczki przewodnik przybliży chronologię walk o miasto w styczniu-lutym 1945 r. i zapoznam z powszechnie nieznanymi faktami, epizodami, a także obiektami, które wciąż pozostały w terenie po tych ciężkich walkach.

Trasa zwiedzania:

Fort Winiary (Cytadela)

Zwiedzanie zachowanych reliktów umocnień. Spacer szlakiem natarcia sowieckiego i obrony niemieckiej; epizody walk; ślady bitwy; zachowane fortyfikacje; nowe interesujące informacje, odnalezione niedawno w archiwach, a mówiące, co działo się po zdobyciu Fortu Winiary, na jego terenie. Następnie przejazd w okolice cmentarza Poznań-Miłostowo.

Pierwsza linia obrony Festung Posen 1945

Zwiedzanie w terenie unikalnych, zachowanych reliktów umocnień polowych niemieckiej pierwszej linii obrony Festung Posen, które wciąż pozostały po walkach w styczni i lutym 1945r. Zapoznanie się z prawdziwymi śladami walk i ostrzału artyleryjskiego.

Przejazd na Cmentarz Miłostowo od strony ul. Warszawskiej.

Zwiedzanie i zapoznanie się z miejscami masowych grobów ofiar walk o Festung Posen 1945: kwatery żołnierzy niemieckich i żołnierzy Armii Czerwonej. Ciekawe epizody, związane z walkami i losami indywidualnych żołnierzy, tam pochowanych.

Przejazd do Fortu VA BONIN ( Poznań ul. Lechicka)

Zwiedzanie podziemi fortecznych, unikalnych pomieszczeń, korytarzy komunikacyjnych (potern). Zapoznamy się z autentyczną scenerią wnętrz fortecznych, jakże zbliżonych do nieistniejących już  pomieszczeń w Forcie Winiary /(Cytadeli). Trasę poprowadzi miejscowy przewodnik, ubrany w mundur żołnierza Cesarstwa Niemieckiego.

 

Na koniec zwiedzania (na terenie fortu, na wałach fortecznych) obsługa fortu przygotuje gotowe, rozpalone już ognisko celem przygotowania i spożycia przez uczestników posiłku „wojennego” w postaci smażonych kiełbasek (prowiant -w tym wędlina- we własnym zakresie).

Zakończenie wycieczki i powrót autokarem przed Hotel Polonez (al. Niepodległości 36). Sugerujemy na czas wycieczki zaopatrzyć się w solidne obuwie, odzież przeciwdeszczową i latarki (z uwagi na zwiedzanie nieoświetlonych, podziemnych korytarzy fortecznych).

Zapraszamy do uczestnictwa!

Pozostałe informacje

18.03.2025

Historyczny wykład z okazji 80 rocznicy zakończenia walk o Poznań 1945 r. i okupacji niemieckiej pod tytułem : Bitwa o Poznań 1945 – Fakty znane czy zapomniane?

  Komisja ds. Integracji Środowiskowej zaprasza członków samorządu na historyczny wykład z okazji 80 rocznicy zakończenia walk o Poznań 1945 r. i okupacji niemieckiej pod tytułem : Bitwa o Poznań 1945 – Fakty znane czy zapomniane? Termin : 30 marca 2025 r. godz. 12.00 -14.00 (niedziela) Miejsce zbiórki: wejście do Urzędu Miasta Poznania Pl. Kolegiacki 17 […]

18.03.2025

Zwiedzanie Fortu VII – 5 kwietnia 2025

Komisja ds. Integracji Środowiskowej OIRP w Poznaniu zaprasza radców prawnych i aplikantów radcowskich do  udziału w zwiedzaniu Fortu VII, pod kierunkiem Pani Przewodnik. Fort VII w Poznaniu, właściwie KL Posen – jest to miejsce uwięzienia i kaźni Wielkopolan istniejące w czasie niemieckiej okupacji Funkcjonujące w latach 1939–1944, kolejno jako obóz koncentracyjny, więzienie policyjne Gestapo oraz […]