EGZAMIN WSTĘPNY NA APLIKACJĘ RADCOWSKĄ 2022 - informacje i rejestracja

Zamknij

Spacer historyczny z przewodnikiem „Pruska Twierdza w Poznaniu – początki. Wojsko i administracja”

Komisja ds. Integracji Środowiskowej i Publikacji

zaprasza członków samorządu radców prawnych

na spacer historyczny z przewodnikiem

Pruska Twierdza w Poznaniu – początki. Wojsko i administracja”

 

Data spaceru: 27  listopada 2022 r. (niedziela) godz. 12.00-14.00 (14.30).

Dystans do przejścia : około 3 km ( początek spaceru ul. Solna, zakończenie ul. Wielka )

Zbiórka:  godz. 12.00 przed Hotelem „Ikar” w Poznaniu ul. Solna 18.

Opis spaceru:

W 1815 roku na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego nastał w Europie nowy porządek polityczny. Poznań znalazł się w granicach państwa pruskiego. Na terenie miasta zaczęły stacjonować pruskie jednostki wojskowe – piechota, kawaleria, artyleria i pododdziały pomocnicze. Funkcjonowanie poznańskiego garnizonu wojskowego (Twierdzy Poznań) koordynowało dowództwo i inne wojskowe urzędy administracji, mające tu swoje siedziby. Często po tych budowlach nie pozostał jakikolwiek ślad, lecz wciąż istnieją.  Rzadko kojarzone z pruskim garnizonem i zapomniane w kontekście obecnej topografii Poznania, a jednak trwale wpisane w historię miasta. To tam podejmowano fundamentalne i strategiczne decyzje, w tym dotyczące przyszłości Festung Posen, a w konsekwencji i historii Poznania.

Podczas spaceru przejdziemy śladem pruskiego wojska i administracji. Wejdziemy do niedostępnego miejsca –  podziemi barokowego klasztoru, gdzie do połowy XIX wieku funkcjonował pruski lazaret wojskowy i koszary.

Zapoznamy się również z nieznaną i ciekawą historią legendarnego poznańskiego ślusarza i patrioty, który m.in. osobiście (w I poł. XIX w.) wykonywał prace przy najważniejszej fortyfikacji miasta – Forcie Winiary.

Zapisy na zwiedzanie prosimy przesyłać na adres:

agnieszka.drazkiewicz@poznan.oirp.pl  do dnia 25 listopada 2022 r. podając nazwiska uczestników (czł. samorządu radcowskiego + os. towarzysząca +ilość dzieci).

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy, aby osoby które dokonają zgłoszenia, a w późniejszym czasie z różnych względów będą musiały zrezygnować, aby niezwłocznie poinformowały o tym fakcie.

Komisja ds Integracji Środowiskowej i Publikacji

Pozostałe informacje

18.11.2022

„Mikołajki dla dzieci ”- 11 grudnia 2022 r.

  Komisja ds. Integracji Środowiskowej i Publikacji serdecznie zaprasza na „Mikołajki dla dzieci ” 11 grudnia 2022 roku – początek godz. 11.00 Kino RIALTO, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań   Zbliża się Dzień Świętego Mikołaja  – święto, na które czekają wszystkie dzieci. Komisja proponuje by w niedzielę 11 grudnia br. w dzień wolny od pracy  zaplanować […]

14.11.2022

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zawody Zaufania Publicznego jako istotny element struktury państwa”- Poznań, 16 listopada 2022 roku

Wielkość czcionki
Kontrast