NOWA SKŁADKA CZŁONKOWSKA - DLA RADCÓW PRAWNYCH, EMERYTÓW I RENCISTÓW ORAZ APLIKANTÓW RADCOWSKICH

Zamknij

Spacer historyczny z przewodnikiem „Pruska Twierdza w Poznaniu – początki. Wojsko i administracja”

Komisja ds. Integracji Środowiskowej i Publikacji

zaprasza członków samorządu radców prawnych

na spacer historyczny z przewodnikiem

Pruska Twierdza w Poznaniu – początki. Wojsko i administracja”

 

Data spaceru: 27  listopada 2022 r. (niedziela) godz. 12.00-14.00 (14.30).

Dystans do przejścia : około 3 km ( początek spaceru ul. Solna, zakończenie ul. Wielka )

Zbiórka:  godz. 12.00 przed Hotelem „Ikar” w Poznaniu ul. Solna 18.

Opis spaceru:

W 1815 roku na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego nastał w Europie nowy porządek polityczny. Poznań znalazł się w granicach państwa pruskiego. Na terenie miasta zaczęły stacjonować pruskie jednostki wojskowe – piechota, kawaleria, artyleria i pododdziały pomocnicze. Funkcjonowanie poznańskiego garnizonu wojskowego (Twierdzy Poznań) koordynowało dowództwo i inne wojskowe urzędy administracji, mające tu swoje siedziby. Często po tych budowlach nie pozostał jakikolwiek ślad, lecz wciąż istnieją.  Rzadko kojarzone z pruskim garnizonem i zapomniane w kontekście obecnej topografii Poznania, a jednak trwale wpisane w historię miasta. To tam podejmowano fundamentalne i strategiczne decyzje, w tym dotyczące przyszłości Festung Posen, a w konsekwencji i historii Poznania.

Podczas spaceru przejdziemy śladem pruskiego wojska i administracji. Wejdziemy do niedostępnego miejsca –  podziemi barokowego klasztoru, gdzie do połowy XIX wieku funkcjonował pruski lazaret wojskowy i koszary.

Zapoznamy się również z nieznaną i ciekawą historią legendarnego poznańskiego ślusarza i patrioty, który m.in. osobiście (w I poł. XIX w.) wykonywał prace przy najważniejszej fortyfikacji miasta – Forcie Winiary.

Zapisy na zwiedzanie prosimy przesyłać na adres:

agnieszka.drazkiewicz@poznan.oirp.pl  do dnia 25 listopada 2022 r. podając nazwiska uczestników (czł. samorządu radcowskiego + os. towarzysząca +ilość dzieci).

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy, aby osoby które dokonają zgłoszenia, a w późniejszym czasie z różnych względów będą musiały zrezygnować, aby niezwłocznie poinformowały o tym fakcie.

Komisja ds Integracji Środowiskowej i Publikacji

Pozostałe informacje

29.09.2023

II Konferencja „PODATKI-UBEZPIECZENIA-PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”

 W dniach 9-11 października 2023 roku w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II odbędzie się II Konferencja „PODATKI-UBEZPIECZENIA-PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”.  Organizatorami wydarzenia są: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Akademia Bialska im. Jana Pawła II oraz Krajowa Izba Doradców Podatkowych   Szczegóły dotyczące Konferencji znajdą Państwo pod linkiem: https://akademiabialska.pl/aktualnosci/ii-konferencja-naukowa-podatki-ubezpieczenia-przedsiebiorczosc-85.html

21.09.2023

Fotorelacja i wyniki z Radcowskiego Pikniku Golfowego 2023

  Puchar Dziekana otrzymała drużyna w składzie: Hanna Tatarkiewicz-Jeske Jacek Lorych Maksa Wentlandt Paweł Kotowski W konkursie Hole in One najbliżej trafienia do dołka był Pan Grzegorz Moliński. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://tiny.pl/cfnzc  

Wielkość czcionki
Kontrast