II Międzynarodowy Konkurs Krasomówczy Praw Człowieka dla Młodych Prawników i Studentów Prawa z całej Europy FBE / OIRP Poznań Berlin, 13-14 września 2019 r.
Mieliśmy pasję, logikę, statut i precedens, a także starożytną historię i filozofię z Grecji i Rzymu. Konkurs oratoryjny dla młodych prawników FBE (Europejskich Izb Prawniczych) pokazał, jak silne jest zaangażowanie młodych Europejczyków w przestrzeganie praw człowieka.
Konkurs odbył się w Hans Litten House, biurze Rechtsanwaltkammer (RAK) w Berlinie/Niemcy.
Mec Nezih Ulkekul w imieniu Dziekana RAK Berlin przywitał wszystkich uczestników tego wydarzenia i podziękował przedstawicielom RAK Berlin i Mec Arturowi Wierzbickiemu Przewodniczącemu Komisji Praw Człowieka FBE (Przewodniczącemu Zespołu Praw Człowieka i Wolności OIRP w Poznaniu) za doskonałe przygotowanie tego Konkursu.
Ocenie międzynarodowemu Jury w składzie:
- Mec Artur Wierzbicki/Polska, Przewodniczący
- Mec Sara Chandler / Wielka Brytania,
- Monique Stengel / Francja,
- Mec Bedia Ayşegül Tansen /Turcja ,
- Mec Marc Wessser / Niemcy,
– poddano wystąpienia 18 uczestników z 12 izb prawniczych z całej Europy.
Tematem wiodącym Konkursu była „Wolność słowa”. 18 półfinalistów wygłosiło dobrze przygotowane wystąpienia, które różniły się zarówno podejściem do argumentów prawnych jak i stylem oratorskim. Jury konkursowemu po pierwszym dniu zmagań konkursowych trudno było wybrać cztery osoby, które zostały finalistami.
Temat drugiego dnia Konkursu: „Kryminalizacja tych, którzy ułatwiają podróż uchodźcom, jako sprzeczna z prawami człowieka” został potraktowany w stylu debaty w parach. Finaliści mieli tylko 2 godziny na zweryfikowanie i przygotowanie przemówień debetowych.
Oczywiście Jury w trakcie dwudniowego Konkursu zadawało wszystkim finalistom szereg pytań, aby zweryfikować ich spontaniczne odpowiedzi i rzeczywiste zrozumienie tematu. Każdorazowe odpowiedzi były bez zarzutu.
Wynik:
- Miejsce Fatima Oraibi z Antwerpii;
- Miejsce Sophie Lucas z Westminster i Holborn;
- Miejsce Ronald Elek, z Cluj;
- Miejsce Julide Hancer ze Stambułu.
Zwyciężczyni Mec. Fatima Oraibi w nagrodzie za uzyskany najlepszy wynik konkursowy weźmie udział w najbliższym Kongresie FBE w Lizbonie w dniach 24–26 października 2019 roku i roboczym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka FBE. Podczas Kongresu odbierze również dodatkową nagrodę/statuetkę FBE.
Adwokatura krakowska ku pamięci Mec. Mariana Anczyka ostatniego prezesa Grandes Barreaux d ‚Europe oraz współzałożyciela wraz z Mec. Eugenio Guy Montalvo obecnej FBE (Mec. Eugenio Guy pierwszy Prezesem FBE w 1992 roku) ufundowała weekendowy pobyt w Krakowie dla Mec. Fatima Oraibi
Pozostali półfinaliści to:
Natalia Wachowiak z Poznania; Agnieszka Całka z Warszawy; Bérénice Dago-Pavlopoulos z Lyonu; Trynidad Alonso z Madrytu; Simranjit Digpal z South London Law Society; Andrea Lazzaron z Mediolanu; Oriana Maria Elajalde Martins z Bilbao; Benjamin Pass z Westminster i Holborn; Paola Chamorros Cuenca z Madrytu; Paweł Matyja z Katowic; Zuzanna Morawska-Zakroczymka z Warszawy; Cristina Prunea Anda z Cluj; Shira Notrika z South London Law Society; Martyna Kasperska z Warszawy.
Wszyscy uczestnicy byli WSPANIALI !
III edycja tego Międzynarodowego Wydarzenia jest planowana na jesień 2020 roku w Bilbao/Hiszpania.
KAŻDY JEST MILE WIDZIANYM 🙂