EGZAMIN RADCOWSKI 2021 - informacje i ogłoszenia

Zamknij

II Międzynarodowy Konkurs Krasomówczy Praw Człowieka dla Młodych Prawników i Studentów Prawa z całej Europy FBE / OIRP Poznań Berlin, 13-14 września 2019 r.

 

Mieliśmy pasję, logikę, statut i precedens, a także starożytną historię i filozofię z Grecji i Rzymu. Konkurs oratoryjny dla młodych prawników FBE (Europejskich Izb Prawniczych) pokazał, jak silne jest zaangażowanie młodych Europejczyków w przestrzeganie praw człowieka.

Konkurs odbył się w Hans Litten House, biurze Rechtsanwaltkammer (RAK) w Berlinie/Niemcy.

Mec Nezih Ulkekul w imieniu Dziekana RAK Berlin przywitał wszystkich uczestników tego wydarzenia i podziękował przedstawicielom RAK Berlin i Mec Arturowi Wierzbickiemu Przewodniczącemu Komisji Praw Człowieka FBE (Przewodniczącemu Zespołu Praw Człowieka i Wolności OIRP w Poznaniu) za doskonałe przygotowanie tego Konkursu.

Ocenie międzynarodowemu Jury w składzie:

  1. Mec Artur Wierzbicki/Polska, Przewodniczący
  2. Mec Sara Chandler / Wielka Brytania,
  3. Monique Stengel / Francja,
  4. Mec Bedia Ayşegül Tansen /Turcja ,
  5. Mec Marc Wessser / Niemcy,

– poddano wystąpienia 18 uczestników z 12 izb prawniczych z całej Europy.

Tematem wiodącym Konkursu była „Wolność słowa”. 18 półfinalistów wygłosiło dobrze przygotowane wystąpienia, które różniły się zarówno podejściem do argumentów prawnych jak i stylem oratorskim. Jury konkursowemu po pierwszym dniu zmagań konkursowych trudno było wybrać cztery osoby, które zostały finalistami.

Temat drugiego dnia Konkursu: „Kryminalizacja tych, którzy ułatwiają podróż uchodźcom, jako sprzeczna z prawami człowieka” został potraktowany w stylu debaty w parach. Finaliści mieli tylko 2 godziny na zweryfikowanie i przygotowanie przemówień debetowych.

Oczywiście Jury w trakcie dwudniowego Konkursu zadawało wszystkim finalistom szereg pytań, aby zweryfikować ich spontaniczne odpowiedzi i rzeczywiste zrozumienie tematu. Każdorazowe odpowiedzi były bez zarzutu.

Wynik:

  1. Miejsce Fatima Oraibi z Antwerpii;
  2. Miejsce Sophie Lucas z Westminster i Holborn;
  3. Miejsce Ronald Elek, z Cluj;
  4. Miejsce Julide Hancer ze Stambułu.

Zwyciężczyni Mec. Fatima Oraibi w nagrodzie za uzyskany najlepszy wynik konkursowy weźmie udział w najbliższym Kongresie FBE w Lizbonie w dniach 24–26 października 2019 roku i roboczym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka FBE. Podczas Kongresu odbierze również dodatkową nagrodę/statuetkę FBE.

Adwokatura krakowska ku pamięci Mec. Mariana Anczyka ostatniego prezesa Grandes Barreaux d ‚Europe oraz współzałożyciela wraz z Mec. Eugenio Guy Montalvo obecnej  FBE (Mec. Eugenio Guy pierwszy Prezesem FBE w 1992 roku) ufundowała weekendowy pobyt w Krakowie dla Mec. Fatima Oraibi

 

Pozostali półfinaliści to:

Natalia Wachowiak z Poznania; Agnieszka Całka z Warszawy; Bérénice Dago-Pavlopoulos z Lyonu; Trynidad Alonso z Madrytu; Simranjit Digpal z South London Law Society; Andrea Lazzaron z Mediolanu; Oriana Maria Elajalde Martins z Bilbao; Benjamin Pass z Westminster i Holborn; Paola Chamorros Cuenca z Madrytu; Paweł Matyja z Katowic; Zuzanna Morawska-Zakroczymka z Warszawy; Cristina Prunea Anda z Cluj; Shira Notrika z South London Law Society; Martyna Kasperska z Warszawy.

Wszyscy uczestnicy byli WSPANIALI !

 

III edycja tego Międzynarodowego Wydarzenia jest planowana                               na jesień 2020 roku w Bilbao/Hiszpania.

 

KAŻDY JEST MILE WIDZIANYM 🙂

Pozostałe informacje

11.02.2020

MIĘDZYNARODOWY KONKURS Z NEGOCJACJI UMÓW HANDLOWYCH

  Pełnomocnik Dziekana do Spraw Współpracy z Zagranicą wraz z Zespołem Współpracy z Zagranicą mają przyjemność zaprosić młodych prawników do udziału w dniach 27-29.03. 2020 r. w Bilbao w Międzynarodowym Konkursie z Negocjacji Umów Handlowych współorganizowanym przez Izby Adwokackie Bilbao i Madrytu w ramach Federacji Europejskich Izb Prawniczych , których członkiem jest OIRP w Poznaniu. […]

12.08.2019

Konkurs krasomówczy „FREEDOM OF SPEECH” .

Wszystkim radcom prawnym i aplikantom radcowskim przypominamy, że FBE ogłosiła konkurs krasomówczy „FREEDOM OF SPEECH”. Termin zgłaszania kandydatów upływa w dniu 20 sierpnia br. —————————————————————————————————– Komisja Praw Człowieka Federacji Adwokatur Europejskich (HRC FBE) rozpoczyna II edycję międzynarodowego konkursu krasomówczego dedykowanego do młodych prawników i studentów prawa („FREEDOM OF SPEECH”). W załączeniu komplet informacji kierowanych do […]

Wielkość czcionki
Kontrast